Our Governance

Members

Name Office HeldDeclaration of any business or pecuniary interestsDate of appointment
Mark Roberts Strategic Account Director, Interserve Construction LimitedApril 2018
Corporate MemberEx-officioLichfield DioceseApril 2018
Claire Boliver Chief Executive Principal, South Staffordshire CollegeMay 2018
Jan Jeffries Parish Councillor, Brewood & Coven Parish CouncilApril 2018

Previous Members

Graham Morley April 2018 – April 2018

 

Trustees

Name Office HeldDeclaration of any business or pecuniary interestsDate of
Appointment
Term of OfficePecuniary Interests last signedCode of Conduct last signed
Mark Roberts
(Chair of Trustees)
Elected by membersStrategic Account Director, Interserve Construction LimitedApril 2018
Re-appointed April 2022
4 yearsSeptember 2021September 2021
Simon BlackburnElected by membersDirector, Challenging Education LimitedApril 2018
Re-appointed April 2022
4 yearsSeptember 2021September 2021
Clive NoakCo-opted by trusteesNovember 20194 yearsSeptember 2021September 2021
Clare MacCollElected by membersDirector, Revision Organisational Development LimitedSeptember 20204 yearsSeptember 2021September 2021
David Shipman
(Vice Chair of Trustees)
Elected by membersDirector, Rail ETC LimitedSeptember 20204 yearsSeptember 2021September 2021
Helen BlaikieCo-opted by trusteesDirector, Data Literate LimitedNovember 20204 yearsSeptember 2021September 2021
Craig GriffithsElected by members

Foundation Trustee
Headteacher, Cheslyn Hay Primary SchoolDecember 20204 yearsSeptember 2021September 2021
Brynley EvansEx-officio, CEOTrustee, Barrow 1618 CofE Free SchoolSeptember 2021N/A due to nature of officeSeptember 2021September 2021
Scott WilliamsElected by membersAssistant Headteacher, Staffordshire University AcademyJune 20224 yearsSeptember 2021September 2021

Previous Trustees

Julie SizerElected by membersApril 2018 – March 2019
Denise WildeElected by membersApril 2018 – June 2019
Michael PoulsomElected by membersApril 2018 – April 2020
Revd Preb Phil MoonFoundation TrusteeJune 2019 – August 2020
Phil TappEx-officio, Chief Executive Officer (retired)April 2018 – May 2021
David DeeFoundation TrusteeApril 2018 – August 2021
Peter DavenportElected by membersApril 2018 – March 2022

Governance Structure

Meeting Attendance